בגרות בתנ"ך

"התנ"ך הוא היצירה הגדולה ביותר של העם העברי עד ימינו אלה… ובו ערכים אנושיים נעלים, ערכי אחווה אנושית, ערכי צדק ומשפט, אמת וחסד, שוויון העמים ושלום" (דוד בן גוריון) 

הבגרות בתנ"ך היא בגרות חובה של 2 יח"ל ובלעדיה לא ניתן לקבל תעודת בגרות.

בכדי להצליח בבגרות בתנ"ך נדרשת יכולת הבנת הנקרא של פסוקי התנ"ך והיכרות עם הסיפורים והעקרונות של פרקי הלימוד שבחומר הלימודים.

אמנם, התנ"ך כתוב בעברית קדומה המקשה לעתים על הבנתו, אבל לימוד שיטתי וממוקד הופך את ההכנה לבגרות בתנ"ך למסע בין סיפורים מרתקים על מערכות יחסים, תככים פוליטיים ומדיניות אסטרטגית, על מלכים ונביאים וגם על לבטים מוסריים אישיים, מעשי אהבה ובגידה, אמונה וכפירה. סיפורי התנ"ך עוסקים בנושאים המעסיקים כל אדם! הבגרות בתנ"ך איננה רק "בגרות", היא עוסקת בלימוד ספר שהשפיע (ועדיין משפיע) אולי יותר מכל ספר אחר בעולם על האנושות.

השאלות בבגרות בתנ"ך מתמקדות בהבנת המסר המקראי ובניתוח לשוני וספרותי של פרקי התנ"ך. הבגרות בתנ"ך נמשכת שעתיים וחצי ומותר להשתמש בה בספר תנ"ך שלם, ללא פירושים.

הלימוד ב"תנוכ"ו" יספק לכם את כל הכלים להצלחה מירבית בבגרות בתנ"ך. בעזרת השיעורים, המצגות והסיכומים הטקסטים התנכי"ם הופכים לפשוטים וברורים, ומאפשרים לכם לקבל ציונים מעולים!

נושאי הלימוד לבגרות (שאלון 1261 - על פי תכנית הלימודים החדשה):

תכנית הלימודים מתחלקת לשני חלקים: 30% מציון הבגרות נקבע בהערכה בית ספרית, ו-70% בבחינת בגרות חיצונית של משרד החינוך (שאלון 1261).

פרק ראשון – ספר בראשית: – יש לענות על שתי שאלות מתוך שאלות 1-3. בכל שאלה, יש לענות על כל הסעיפים א'-ג' (סה"כ 40 נקודות לפרק זה, 20 נקודות לכל שאלה).

פרק שני – ספר שמות: יש לענות שאלה אחת מתוך שאלות 4-5, ובה לענות על כל הסעיפים א'-ג' (סה"כ 20 נקודות לפרק זה, 20 נקודות לכל שאלה).

פרק שלישי – "נושאי הבחירה" – בפרק זה יש לענות על שתי שאלות מתוך שאלות 6-10. בשאלות שבחרתם, יש לענות על סעיף א' – חובה, ועל עוד סעיף אחד לבחירה מתוך סעיפים ב'-ג'. (סה"כ 28 נקודות לפרק זה, 14 נקודות לכל שאלה).

את השאלות בפרק השלישי יש לבחור מתוך 5 נושאי הבחירה: 

שאלה 6 : שיבת ציון

שאלה 7 : נביא ונבואה

שאלה 8 : חוק וחברה

שאלה 9 : מזמורי תהילים

שאלה 10: ספרות החוכמה – הרהורים על החיים

פרק רביעי – קטע שלא נלמד/קטע לניתוח והבנה (אנסין): בפרק זה יש לענות על שאלה 7, ובה לענות על סעיף א' – חובה, ועוד סעיף אחד לבחירה מתוך סעיפים ב'-ד' (סה"כ 12 נקודות לפרק זה).

* תלמיד הרוצה לשפר את הציון בחלק ה30%, צריך להיבחן בבחינת בגרות חיצונית נפרדת על חומר הלימודים של חלק זה בשאלון בגרות מס' 1262.

הצטרפו לאתר תנוכ"ו
ובואו ללמוד איתנו ולהצליח בגדול!